226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W środę w całym kraju odbyły się obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Lubaczowie z tej okazji pod Pomnikiem Niepodległości złożono kwiaty. Po południu na Rynku odbyła się Majówka z Miesięcznikiem „TERAZ”.

Konstytucja 3 Maja była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem regulującym organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Święto, upamiętniające uchwaloną w 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucję 3 Maja, w naszym mieście rozpoczęło się przemarszem ulicami miasta pod pomnik Niepodległości. Tam, jak co roku, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, lubaczowskich szkół i zakładów, delegacje pocztów sztandarowych oraz mieszkańcy miasta złożyli wiązanki kwiatów i odbyły się okolicznościowe przemówienia.

Za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu oraz za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego pięknej tradycji „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej” oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych” uhonorowani zostali:

Ksiądz Roman Karpowicz – Proboszcz Parafii Św. Karola Boromeusza w Lubaczowie,

Ksiądz Tadeusz Rudnik,

Władysław Brzyski – członek Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej,

Marek Flis – członek Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej,

Zbigniew Cisek – członek Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.

Następnie w Konkatedrze odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Drugą odsłoną Majowego Święta była Majówka z Miesięcznikiem „TERAZ”, która rozpoczęła się o godz. 16:00 na Rynku. Na scenie plenerowej dla najmłodszych wystąpił Teatr BAJLANDIA z Warszawy, który przedstawił bajkę „Awantura z leśnego podwórka”. Po spektaklu aktorzy przeprowadzili gry i zabawy animacyjne. Młodzi sportowcy mogli zmierzyć się w biegach ulicznych. O Puchar Prezesa KIK, Redaktora Naczelnego miesięcznika „TERAZ” i Burmistrza Miasta Lubaczowa rywalizowały dzieci w wieku: do 9 lat, 9-12 lat, 12-16 lat. Na scenie plenerowej z programami artystycznymi wystąpiły grupy działające w Miejskim Domu Kultury. Obchody zakończyła gwiazda wieczoru – zespół „Chastity” z Warszawy.

źródło: www.lubaczow.pl

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.

Powrót na górę