Wystawa plenerowa „Wołyń 1943 …”

Wystawa plenerowa „Wołyń 1943 …”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce zapraszają do zapoznania się z wystawą „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma", która eksponowana jest na Rynku w Oleszycach w terminie od 3 marca do 30 marca 2014 r.

Wystawa prezentuje historię dwanaściorga dzieci, ich bliskich i przyjaciół ocalonych z ludobójstwa. Na wielkoformatowych fotografiach przedstawiono unicestwione niemal w całości przez ukraińskich nacjonalistów wsie, kolonie, ludzkie skupiska. „Bohaterowie wystawy przywołują swych pomordowanych bliskich z imienia i nazwiska, jednak większość spośród około 130 tys. ofiar do dziś pozostaje bezimienna. Nieznane są też miejsca ich pogrzebania, ciała bowiem były palone, wrzucane do studni... a dowody mordów konsekwentnie zacierane" – czytamy w zapowiedzi wystawy przygotowanej przez IPN. Pamięć o tych miejscach przywołano w sposób symboliczny, poprzez umieszczenie wykazu miejsc kaźni w województwach wołyńskim, tarnopolskim, lwowskim, stanisławowskim.

Elektroniczny katalog wystawy plenerowej „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma" www.wolyn1943.pl
 
Autorzy wystawy:
Scenariusz i teksty: Ewa Siemaszko
Koncepcja wystawy: Agnieszka Gorczyca, Michał Ruczyński, dr Marcin Stefaniak
Koncepcja graficzna: Katja Niklas, Ula Zalejska-Smoleń z layouteexpress.pl
Kurator wystawy: Agnieszka Gorczyca

Serdecznie zapraszamy.

źródło: www.oleszyce.pl

Skomentuj

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.

Powrót na górę